Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja



Talpai Attila Gábor

Jog, média, biztonság
Tudományos konferencia az információs társadalomról a szegedi Tisza Szállóban



Információs társadalom - médiajog címmel pénteken tartottak a Tisza Szállóban konferenciát a Szegedi Biztonságpolitikai Központ és a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszéke szervezésében. A főbb napirendi pontok közt a kisebbségeket, a médiaszabályozást, és annak jogi hátterét találjuk.

A nagy érdeklődéssel kísért konferencián dr. Szabó Imre a jogi kar dékánja, tanszékvezető egyetemi docens megnyitóbeszédében a közelgő uniós csatlakozással felmerülő új - zömmel jogi - problémákra, és kihívásokra, valamint az azokra adandó válaszokra hívta fel az egybegyűltek figyelmét. Kiemelte, a jogi tanszékek nagyban segíthetnek a tisztánlátásban.



Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, felhívta a hallgatóság figyelmét az információs társadalom két véglete, a teljes információhiány és a túlinformáltság, továbbá az informatikai eszközök helytelen használatának veszélyeire. Véleményét osztotta dr. Pászti Ágnes a szegedi önkormányzat kulturális tanácsnoka, aki az információs és kapcsolati közelség esetleges problémáit emlegette fel.

A megnyitók után dr. Gyarmati István nagykövet tartott előadást a XXI. század biztonsági kihívásairól és a média felelősségéről. Beszéde folyamán rámutatott: az utóbbi években megjelentek olyan, a nemzetközi jogot, egyezményeket el nem ismerő csoportok, amelyek működése miatt a világ békéje gyakran került veszélybe. A nagykövet a sajtó fő felelősségét ezen csoportok hiteles, nem túlzó, pánikkeltés nélküli bemutatásában látja.
Gyarmati nagykövet előadására rímeltek a neves újságíró, dr. Havas Henrik, a Budapest Média Intézet igazgatójának egyes szavai, aki témájától - kisebbség a médiában - némiképp elkalandozva a média hatalmi vonatkozásairól beszélt, ugyanis a szerinte a lapok, televíziók, rádiók egyes társadalmi csoportokat, rétegeket helytelenül ábrázolják, és ez csak mélyíthet egyes meglévő, már most elég mély ellentéteket. Havas - mint kiemelte - kisebbségen nem csak a cigányságot érti, hanem például a homoszexuálisokat és a nyugdíjasokat is, akiket a média rendszeresen nem életszerű, megalázó helyzetekben ábrázol.

Havas előadása végén, némiképp formabontó módon az emelvényre hívta Vadászi Bálintot, a Miniszterelnöki Hivatal egyik roma származású munkatársát, a romaweb szerkesztőjét, akivel a pulpituson állva folytatott beszélgetést a cigányság médiában betöltött szerepéről, valamint az olyan zajos médiavisszhanggal járó eseményekről, mint például a TV2 Bazi nagy roma lagzi című adása, melynek kapcsán Vadászi megjegyezte, hogy rendkívül sértő egyes sztereotípiák túlzó használata, valamint az általánosítás.

A délelőtti második ülésszakot dr. Faludi Gábor, az ELTE egyetemi docense indította az internet és a szerzői jogok viszonyát, valamint a tartalomszolgáltatói felelősséget taglaló előadásával, amelyben kitért a közelmúlt nagy vihart kavart eseteire és az ezeket lezáró bírói ítéletekre. Például a Napster-ügyre és az amerikai lemezkiadó-vállalatok egységes fellépésére az interneten terjedő jogdíjmentes zene ellen.

A délelőtti ülésszak záró előadását dr. Gellén Klára tartotta a gyermek- és fiatalkorúak védelme a hazai média- és reklámjogban címmel. Az SZTE-ÁJTK egyetemi adjunktusa részletesen bemutatta a hazai törvényt, majd azt a hasonló külföldi jogszabályokkal összevetve mutatott rá annak esetleges gyengeségeire.

A meglehetősen megcsappant hallgatóság előtt zajló délutáni ülések közül érdemes kiemelni dr. Tímár János, az Országos Rádió és Televízió Testület tagjának a média-felügyelettel, tartalomszabályozással, valamint annak kurrens gyakorlatával, és a várható lehetőségekkel foglalkozó előadását. Csajági István, az Adatvédelmi Biztos Irodájának adatvédelmi szakértőjének az információs jogokról és a sajtóról szólva történelmi visszatekintést adott, és részletesen bemutatta a magyar és az uniós gyakorlatot is
A konferenciát dr. Szabó Imre előadása zárta a személyiségi jogok védelmi rendszeréről. A dékán végül köszönetet mondott mind a résztvevőknek magas színvonalú munkájukért, mind a hallgatóknak kitartó figyelmükért, majd a jelenlévőket meghívta a városháza dísztermében tartandó állófogadásra.


 

 


 

2003. szeptember 23.