Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Garai Szakács László

"Nyugalom sose lesz,
béke, remélem hamarosan"

Mák Balázs a kompromisszumok fontosságáról



Mák Balázst választotta elnöknek az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat. A negyedéves jogászhallgató egy éves EHÖK-tagság után került a testület élére, miután az előző vezető, Döbör András nem indult újra a posztért. A fiatal EHÖK elnök terveiről éppúgy beszélt, mint eddigi EHÖK-ös tapasztalatairól.

- Egyedül indultál az elnöki posztért. De erősíts meg: nemcsak azért lettél elnök, mert nem volt "nagyobb" választék.

- Egyetlen ellenszavazatot kaptam, a többiek mindannyian igennel szavaztak. Azt hiszem ez elég meggyőző arány, s talán azt is bizonyítja: nem azért lettem elnök, mert egyedül én indultam.

- Miért pályáztál?

- Ez egy hosszú folyamat végső állomása volt. Egy éve, amikor bekerültem az elnökségbe, megkerestek a többi karról, hogy induljak jövőre az elnöki posztért. Akkor annyiban maradtunk, hogy gondolkozom rajta.

- Nem egy embertől hallottam, hogy most visszaszerezte a JATE az elnöki széket a JGYTFK-tól. Ami egyébként baromság, de mégis az volt az érzésem, amikor erről beszélgettem egyetemistákkal, hogy úgy érzik: végre komoly ember foglalja el a posztot. Komoly ember került a posztra?

- Bízom benne, hogy így van.

- Komolyodok én is: milyen változásokat tervezel?

- Többet is tervezek. A változások érintenék a szervezeti felépítést...

- Beszéljünk ezekről!

- Három új bizottságot szeretnék létrehozni. Eddig kettő volt a külügyi és a kulturális.

- Miért fontos, hogy legyenek új bizottságok?

- Rengeteg olyan részfeladat van, ami szaktudást igényel, és egyáltalán nem biztos, hogy az elnökség saját keretein belül meg tudja oldani. Szeretném megalakítani a rendezvényszervező és marketing bizottságot. Biztos vagyok benne, hogy tehermentesítenének minket. Az EHÖK mostanában nem fordított kellő energiákat rendezvényszervezésre. Bízom benne, hogy ez a jövőben másképp lesz. Jó volna, ha lenne nyaranta egy egyetemi színpad a Dugonics téren, ahol öntevékeny csoportok, színjátszók egyetemi zenekarok mutathatnák be tudásukat. Ezzel a színpaddal talán egy kicsit jobban beépülhet az egyetem kulturális szellemisége a városéba. Szükség van egy kommunikációs bizottságra is. Ennek lenne a feladata a honlapunk átalakítása, és a kapcsolatot is nekik kellene tartaniuk a médiával. Szeretnénk, ha minél több információ jutna el a hallgatókhoz, oktatókhoz. Ez az elmúlt időszakban nem mindig valósult meg.

- Mi lenne a harmadik bizottság feladata?

- Jogi ügyekkel foglalkozna. Megválasztásomig az EHÖK-ön belül engem bíztak meg a jogi ügyekkel. Már akkor is éreztem, tudtam, hogy ez nem egy emberes feladat. Ezért terveztem, hogy ha megválasztanak, akkor létrehozok egy jogi bizottságot.

- Miért fontos, hogy létrejöjjenek ezek a bizottságok? Fontosak a formaságok? Nem volna elég szakértők segítségét kérni az éppen aktuális ügyekben?

- Már a pályázatomban is benne volt, hogy az elnökséget nem egy emberes feladatnak tartom, és megválasztásom során támaszkodni szeretnék a megfelelő szakemberekre...

- Ezt miért fontos hangsúlyozni? Úgy érezted, hogy az elődöd túlságosan is szorosan tartotta a gyeplőt, centralizált volt az elsőség?

- Nem tapasztaltam ilyet Döbör András elnöksége idején. Azért tartom fontosnak ezen bizottságok létrejöttét, mert így mindig mindennek meg lesz a felelőse. Az adott bizottság felel mindig azokért a bizonyos ügyekért, feladatokért, amiket neki kell végrehajtania.

- Hogy fognak ezek felállni?

- Biztos, hogy mindegyikben lesznek külső szakértők. A hallgatói önkormányzat nem érthet mindenhez, nem az a feladata, hogy mindenben szakértő legyen...

- Mi a hallgatói önkormányzat feladata?

- Képviselje a hallgatókat minden szinten. Karon, egyetemen és országos szinten is. Ez most egyébként veszélybe került...

- Nocsak...

- A kormány módosítaná a Felsőoktatási Törvényt. Többek között azt is, hogy a hallgatói képviseletet a kari és intézményi tanácsokban tizenöt százalékra csökkentse. Ez ellen mindenképpen küzdeni kell.

- Ha jól értem ez azt jelentené, hogy például az Egyetemi Tanácsban nem ülhetnének ott a kari hallgatói önkormányzati képviselők, hanem csak egy - gondolom - EHÖK által kijelölt néhány fős testület.

- Így van.

- Ez miért volna baj? Tényleg sérülnének a hallgatók érdekei?

- Nagyon sok olyan kérdésről kell dönteni az Egyetemi Tanácsokon, amelyek mondjuk egy adott karhoz kötődnek. Ha nem ül ott a karnak a hallgatói képviselője, akkor igenis sérülhetnek az egyetemisták jogai. Igazából nem ez a veszélyes. Hanem az, hogy fontos kérdésekben nem a súlyuknak megfelelően lesznek képviselve a hallgatók.

- Az átlagegyetemista mostanában azt tapasztalja, hogy az EHÖK csak bulit szervez vagy pénzt oszt. Holott te is említetted, hogy nem ez a feladata - elsősorban. Tervezitek-e, hogy az "egyéb" feladatokkal is megismertetitek a "tömeget"?

- Mindenképpen szeretnénk ezt a vonalat is erősíteni. Ezért is fog létrejönni a kommunikációs bizottság.

- Az EHÖK-nek az utóbbi időben nincs túl jó kapcsolata a sajtóval, lásd az őszi átpolitizált, botrányszagú kérdőívezés, melynek során elődöd többek között arra is kíváncsi volt, hogy részt vennének-e az egyetemisták például egy tandíjellenes tüntetésen.

- Ennek kapcsán említeném meg: szeretném elérni, hogy a testület pártatlan legyen. Politikai és egyéb területen egyaránt. Nem kell, hogy lepaktáljunk más szervezetekkel...

- Az utóbbi időben volt erre példa?

- Nem tudok róla, ennek ellenére kiemelten fontosnak tartom, az általad is említett esemény miatt. Ha a politika beépül az egyetemre, akkor az elveszti autonómiáját.

- Volt-e ilyesfajta "megkörnyékezés"?

- Voltak próbálkozások, de mindet sikerült elhárítani. Ehhez azonban a sajtónak is partnernek kell lennie. Ne azt nézze folyton, hogy hol és mit hibáztunk. Remélem, hogy hamarosan helyre fog állni a kapcsolatunk a városi és egyetemi sajtóval egyaránt.

- Haág Zalán az EHÖK kommunikációs referense a Hökkentőnek adott interjújában azt mondta, hogy lerakódtak bizonyos alapok az EHÖK-ben. Fogsz ezekre építeni, vagy újrakezded a házépítést az alapozástól?

- Adva van egy használható szervezeti felépítés. Erre kell és lehet építkezni. A jó kezdeményezéseket mindenképpen tovább fogom vinni.

- Van valami, amit másképp csinálnál?

- Az egymás közti párbeszédet. Ennek az egyetemnek tizenegy kara van. Eltérő nézetekkel, véleményekkel, érdekekkel, célokkal. Nagyon nehéz ezt koordinálni. Arra vállalkoztam, hogy a párbeszédet megpróbálom összehangolni. Minden kari HÖK-elnökkel leültem beszélgetni, milyen elvárásaik, céljaik, elképzeléseik vannak. Ezeket az elvárásokat próbáltam már a pályázatomba is beleépíteni, és bízom benne, hogy a hétköznapi munka során is sikerül majd minél jobban megvalósítani. Nem akarom megsérteni a karok autonómiáját, egy dolgot viszont elvárok: a hallgatói önkormányzati választások minél hamarabb és szabályszerűen bonyolódjanak le.

- Mik a legfontosabb óhajok az egyes karok részéről?

- Béke és nyugalom. Nyugalom sose lesz, béke remélem hamarosan.

- Mi kell ahhoz, hogy béke legyen?

- Egy ember, aki összefogja a társaságot.

- Ez elég lesz?

- Kompromisszumkésznek is kell lenni. Ha ez megvan, akkor lehet érdemben tárgyalni.

- Miért nem volt itt béke?

- Tulajdonképpen béke volt, csak rengeteg egyéb probléma akadályozta az eredményes munkát.

- Milyen zavaró tényezők voltak?

- Például az, hogy a TTK-n fél éve húzódik a kari HÖK-választás.

- Mennyire lesz most másabb az élet, akár itt, akár a jogi karon, ahonnan jöttél? Ez azért mégsem egy "szimpla" kari testület. Itt néha keménynek, kegyetlennek is kell lenni.

- Nem leszek elfogult egyik karral sem. Mindenki tiszta lappal indul. Mindig mindenkinek az érdekét fogom képviselni. Olyan célokért viszont nem fogok küzdeni, ami nem megvalósítható.


 

2003. március 5.