Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Garai Szakács László

Verítékkel
Szabó Gábor az SZTE következő rektora




Végsőkig kiélezett küzdelemben, de a végén meglepően fölényesen nyerte el a rektori címet Szabó Gábor professzor, a Szegedi Élelmiszeripari Főiskolai Kar leköszönt főigazgatója. A döntőben Dux Lászlót, a Pathológiai Intézet professzorát utasította maga mögé. Addig azonban történt egy és más.


Illusztris vendég tisztelte meg a tíz órakor kezdődött rektorválasztó Egyetemi Tanács (ET) ülést. Mang Béla, az Oktatási Minisztérium felsőoktatási helyettes államtitkárát köntötte Mészáros Rezső rektor, és kopogással az ET. Mang Béla köszöntőjében elmondta: örömmel jött Szegedre. - Mindig szeretek oda menni, ahol sok a tisztázni és tennivaló. Ezért is örülök, hogy itt lehetek ezen a tanácsülésen - mondta Mang. A helyettes államtitkár hozzátette: az ország egyik legjelentősebb felsőoktatási intézménye választ magának új vezetőt.

- Tisztában vagyok vele, hogy a tanácstagok tudják, és átérzik döntésük fontosságát. A felsőoktatás túl van egy nagyon fontos mérföldkőn: az egyetemi integráción. S most egy újabb fontos állomás következik: az Uniós csatlakozás, és a vele járó felsőoktatási kötelezettségek. A Szegedi Tudományegyetem regionális szerepe elvitathatatlan. Ezt kell a jövőben erősíteni. Ezzel együtt elérkezett az előre tekintés ideje. Eddig többnyire mindig minden felsőoktatási intézmény hátrafelé pillantott. Most már előre kell néznünk - zárta beszédét Mang Béla.

A helyettes államtitkár szavai után az ET megállapította határozatképességét.
- Először látok a szavazógépen 39-est - mondta Mészáros Rezső rektor. - Eddig nem akartam elhinni, hogy ilyen szám is van a gépen…

Majd kihirdette az egyetlen napirendi pontot, a rektorválasztást: „Nem nyitok róla vitát.” Ezután a rektor felkérte Merényi Mária főtitkárasszonyt, hogy segédkezzen a jelölteknek a sorshúzás során. A hét induló ábécésorrendben járult a főtitkárasszonyhoz, hogy kihúzva tőle a bemutatkozás sorrendiségét eldöntő számokat, meghatározzák az utolsó expozék sorrendjét. Ezután maximum tíz percben mindenkinek lehetősége volt arra, hogy még egyszer kiemelje programja legfontosabb pontjait, a tanácsnak pedig arra volt alkalma, hogy meghallgatva azokat, kérdéseket tegyen fel az indulóknak.

Az első jelölt Berta Árpád volt, őt Szabó Gábor követte. Elsőként a harmadikként színre lépő Csirik Jánostól kérdeztek, méghozzá azt, hogyan képzeli el az érdekképviseletek szerepét rektorsága alatt. Negyedikként Galambos Gábor következett, majd Visy Csaba bemutatkozását hallgathatták meg a tanácstagok. A sor a két orvoskari jelölt Benedek György és Dux László zárta. Előbbitől ugyanazt megkérdezték, amit Csirik professzortól.
Ezután a tanácstagok véleményt mondhattak a jelöltek pályázatával kapcsolatban. „Eget verő véleményeket nem várok” gondolkodott hangosan Mészáros Rezső. Igaza lett, így gyorsan behívták a pályázókat. A szavazati joggal rendelkező jelöltektől (Berta Árpád, Csirik János, Galambos Gábor, Szabó Gábor) megkérdezte a rektor kívánnak-e szavazni. Mindnyájan éltek a lehetőséggel.

Következett a szavazatszámláló-bizottság megválasztása. Elnöknek Molnár Imrét az ET doyenjét választották a jogi karról, tagja lett Farkas Beáta, a GTK dékánja, Csorbáné Tóth Marianna a Központi Idegennyelvi Lektorátus képviselője, Kerek Ferenc a konzervatórium főigazgatója, és Farkas Attila, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat képviseletében.
A posztok kiosztása után következett a, mint később kiderült, többfordulós szavazás.

1. kör - Visy Csaba kiesése
Az első körben Benedek professzorra 5-en, Berta Árpádra 4-en, Csirik Jánosra 6-an, Dux Lászlóra 7-en, Galambos professzorra szintén 7-en, Szabó Gáborra 9-en szavaztak, míg Visy Csaba csak 1 szavazatot kapott.
- Megkönnyebbültem - mondta az oktatási rektorhelyettes, miközben várakoztunk a második fordulóra. - Most már sokkal könnyebb lesz.

2. kör - Szétlövés Berta és Csirik között
A második körben Benedek professzor megőrizte az előző körben összeszedett 5 szavazatát. Berta Árpád szintén, 4 voksot kapott, csakúgy, mint Csirik professzor. Dux László tábora jelentősen megnőtt, 11 szavazatot kapott, Galambos Gáboré ellenben megcsappant, mert csak 5-en tettek keresztet a neve mellé. Szabó Gábor is növelte szavazatai számát, most 10 voksot gyűjtött be.
- Soha nem izgultam még így - magyarázta Berta Árpád. - A nagydoktori védésem volt hasonló, de az rajtam múlt, míg most tehetetlen vagyok.
A „szétlövés” aztán az ő sikerét hozta, hiszen rá 21-en, Csirik professzorra meg csak 18-an szavaztak.

3. kör - holtversenyek; Berta a következő „áldozat”

A harmadik körben hármas holtverseny alakult ki az élen, hiszen mind Dux, mind Galambos, mind Szabó 10-10 voksot szerzett. Negyedikként Benedek György jutott tovább 6 szavazattal, míg 3 szavazatával Berta dékán kiesett.

4. kör - kiesik az egyik főiskolai főigazgató

A dobogós helyekért folytatott csatában Galambos Gábor vérzett el: 7 szavazatott kapott. Benedek Györgyre 10-en, Dux Lászlóra és Szabó Gáborra egyaránt 11-11 szavazat érkezett.

5. kör - biztos az orvoskar jelenléte a döntőben, de nem biztos az orvosrektor
Az 5. kör eredményhirdetése előtt sokan azt találgatták, hogy biztos lesz-e az orvoskari rektor vagy az egyik "doktornak" meg kell küzdenie az állva maradt főiskolás jelölttel. Utóbbi történt, hiszen Benedek professzorra 11-en, Dux Lászlóra 13-an, Szabó professzorra 15-en voksoltak.
- Van most magánál magányosabb ember? - kérdeztem az utolsó kör előtt fel és alá sétáló Szabó Gábort. Nagy levegővétel után válaszolt:
- Az édesanyám… Most hívtam fel…

6. kör - hatalmas fölény 4 érvénytelen voks mellett

A hatodik körre maradt a döntés. A korábbi szoros szavazatarányok helyett a végső fordulóban Szabó Gábor hatalmas fölénnyel nyerte meg a szavazást. Érdekesség, hogy míg a korábbi körökben minden szavazat érvényes volt, most négyen is érvénytelenül szavaztak. A végeredmény: Szabó Gábor 22 szavazattal 13 ellenében 4 érvénytelen voks „társaságában” legyőzte Dux Lászlót.

Hosszan, és elismerően gratulált az ET valamennyi tagja Szabó győzelméhez, akit először a „legyőzött” Dux professzor köszöntött. Majd sorra jöttek a tanács többi tagjai, ki tiszta szívből, ki kötelességből.

A szünetekben érdekes volt látni a feszültséget az arcokon, ahogy mindenki próbált találgatni, ki lesz a következő kieső. Közben mentek az kifelé az sms-ek, csörögtek a mobilok.

A szavazás végig érvényes és eredményes volt, így az ET döntése értelmében augusztus elsejétől a rektort Szabó Gábornak hívják.


 

2003. április 8.