Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja

További cikkek a Kultúra rovatban

 

Vidákovics Zoltán

A véres valóság-show

Az egész ország gyakorol. Szinte naponta van miért szavazni. Ön szerint ki hagyja el a házat? Ön szerint Pongó és Iti veszekedése folytatódik-e holnap? Mit gondol Ön, Renátó lefekszik-e szerda délután kettőig Zsanettel? Mit tippel Ön, milyen hosszan ül a pezsgőfürdőben Bálint? Satöbbi. Október 20-án már rutinból voksolunk.

Míg az ország a választásokra felkészítő ujjgyakorlatokat végzi, és a valóság-showk küzdelmein izgulja halálra magát, egy másik csatatéren viszonylag nyugalom honol. Legalábbis a tavaszi viszonyokhoz képest csend van. De a vihart minden bizonnyal megérkezik. Egy hét van még hátra, és a belpolitikai helyzet érezhetően fokozódik. Ennyit lopott, ennyit csalt, ezt hazudta. A másik természetesen. Nem tudom, követi-e még, és komolyan veszi-e valaki ezt a lassan végtelen történetté nyúló vádpárbajt, de ha van ilyen, egy állami kitüntetést minimum megérdemel. De az sem mindegy, azt kitől kapja, mert ha kap, biztosan rokon, barát, vagy láncos kutya. Ez pedig úgyis kiderül róla egy ismeretlen forrásból származó hiteles dokumentum, egy feltört mail-szerver, vagy egy lehallgatott telefonbeszélgetés alapján. Mert hogy ezen módszerek is divatba jönnek szép lassan. Az ilyen információt pedig legott tálalják a mértékadó, tárgyilagos, elfogulatlan sajtókörök. Mert az újságíró a progressziót képviseli. Ezek után általában sajtó-, polgári- és büntetőper a sorrend. Melyek kimenetele pénztől, kapcsolatoktól és párthovatartozástól függ. Ha ezek nem állnak rendelkezésre, irány a börtön. Vagy mégsem. Vagy mégis. Ha nem kell dutyiba menni, az azért jó, mert így lehet járni nagygyűlésekre. Zászlóval, lufival, baseball-ütővel. Meg azért is jó, mert akkor legalább nem a beszélőn kell örök életre összeveszni a családtagokkal és a barátokkal.

A magyar belpolitika egy nagy valóság-show. Ebben a show-ban is a lét a tét, itt is mindenki megjátssza magát és mindenki veszekedik. Ez is akkor működik igazán, ha róla beszél az egész ország, ebben a show-ban is rendkívül lelkes, aktív és bármikor bevethető fan klubjaik vannak a főszereplőknek. Erre a show-ra is illik a Tíz kimondott szóból egy, ha igaz-szabály, és bizonyos időszakonként itt is kiszavazzák a leggyengébbet. A tévés valóság-show-k által keltett vihar és izgalom azonban az utolsó szavazás után véget ér. A másik show-ban erre remény sincs.

Ön nem unja még?

 

 

 

2002. október 17.