Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Sarnyai Tibor

Báziskönyvtár a nemzetiségeknek
Jellemző könyvtárcsend és pénzhiány a szegedi Tábor utcában


Szegeden, a Tábor utca 7/B szám alatt, egy kétteremnyi helyiségben működik évek óta a Csongrád Megyei Nemzetiségi Báziskönyvtár. A könyvtár legtöbb kötete szerb, német, szlovák és orosz nyelvű, de van néhány roma, görög és vietnami könyv is. A könyvtár alacsony költségvetése ellenére az intézményben évek óta olvasótábort rendeznek a határon túli magyar fiatalok számára.

A belépőt rend, tisztaság és igazi könyvtárcsönd fogadja. A polcokon nyelvek szerint felosztva sorakoznak a könyvek és a lexikonok. Van lehetőség helyben olvasásra, kölcsönzésre, és idegen nyelvű folyóiratok böngészésére is. De lehet egyszerűen csak itt lenni, beszélgetni, találkozni. Ábrahám Vera, aki a könyvtár vezetője, alkalmazottja és ügyintézője egy személyben, lapunknak elmondta: náluk mindig családias a hangulat.

A könyvtárnak tavaly 225 tagja volt, zömében nemzetiségiek, de egyre többen a nyelveket tanuló egyetemisták közül is. A könyvtár híre szájról-szájra jár, ennek ellenére sajnos kevesen tudnak róla. A tagok átlagosan évente ötször látogatnak el a Tábor utcába, és válogatnak a 4215 darab könyv között. A legtöbb kötet szerb, német, szlovák és orosz nyelvű, de van néhány roma, görög és vietnami is. Tavaly a 99 kölcsönző 221 könyvet kölcsönzött ki. A könyvtár legtöbb kötete más könyvtárak és az SZTE Szláv Tanszékének adományából, valamint az olvasók és a követségek ajándékaiból származik. Saját anyagi lehetőségeik meglehetősen szűkösek. Állandóan járó folyóirat itt csupán a Délmagyarország, a Déli Apró és a német követség által biztosított, magyar nyelvű Deutschland. A többi, zömében idegen nyelvű lapot a Somogyi-könyvtár küldi számukra többletpéldányaiból.

A báziskönyvtár anyagi ellátását a megyei közgyűlés, üzemeltetését a Bibliotéka Könyvtár biztosítja. Költségvetésének bevétel oldalán csupán évi mintegy másfélmillió forint áll, ezt azonban a rezsi szinte teljes egészben felemészti. Egy könyvtár ugyanis nem lehet sem sötét, sem hideg. A rendezvényekhez és a kötetbeszerzéshez szükséges pénzt különböző alapítványokhoz küldött pályázatok útján igyekeznek megszerezni - általában sikertelenül.
Pedig jó néhány kulturális rendezvényt tartanak itt minden évben. Megfordultak a könyvtárban neves írók, költők, volt amatőr felolvasóest, pszichológus, pedagógusok és környezetvédők adtak elő. Évek óta, így ezen a nyáron is, a határon túli magyar fiataloknak szerveztek olvasótábort. A tábor programjai között személyiségfejlesztő tréningek, történelmi, kultúrtörténeti emlékhelyek látogatása, sziksóstói fürdőzés, tábortűz és vetélkedők szerepeltek.

 

 

2002. december 2.