Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Sarnyai Tibor

Behálózva



Számos szakmai díjat nyert az USA-ban, és bestseller lett a világ több országában Albert-László Barabási, székely származású fizikus angolul 2000-ben megjelent könyve. A Behálózva arra próbálja rávenni az olvasóit, hogy más szemszögből vegyék újra szemügyre az őket körülvevő világot.

Hogyan tette tönkre rövid idő alatt néhány, bárki által elérhető programmal egy 16 éves kanadai fiú az Internet legnagyobb portáljait? Hogyan keresett egyetlen jó ötlettel fél év alatt dollármilliókat egy fiatalember a weben? Lehet-e a hálózatra kapcsolt gépeket olyan, számunkra hasznos műveletekre utasítani, melyekről a gépek tulajdonosai mit sem tudnak? Miért terjednek egyre riasztóbb mértékben a vírusok és a férgek a világhálón? Igaz-e az Internet sebezhetetlenségének mítosza? Miért fontosabb az AIDS-járvány megfékezéséhez inkább a szegényeket, és nem a gyógyszereket megfizetni képes gazdagokat gyógyítani? Mi az oka, hogy az emberi sejt reakcióinak nyolcvan százalékában ugyanaz a három anyag vesz részt? Miért van az, hogy néhány kivételezett ember a legtöbb amerikai nagyvállalat igazgatótanácsának tagja? Igaz-e, hogy bárkit a világon el lehet érni hat másik ember érintésével? Kockázik-e Isten a világgal, ahogy Erdős Pál állította, vagy inkább a véletlennek csekélyebb szerepet tulajdonító Einsteinnek van igaza?

Mindezekre a kérdésekre választ kapunk Albert-László Barabási, az ELTE-n végzett, de jelenleg az USA-ban kutató fizikus könyvéből. De ez a kötet nem csupán egy szórakoztató olvasmány, hanem egy nagyon is koherens hálózatelmélet, illetve bizonyos szempontból egy filozófia kifejtése. Az a baj -- fejtegeti a szerző --, hogy a tudomány mindent a részleteire szed, és úgy vizsgálja. Ha az egészről kell beszélni, a tudósok vállat vonnak. A problémára a megoldás a hálózat, amely a legtöbb jelenség mélyén ott rejtőzik, és amelyre igen szigorú fizikai szabályok vonatkoznak, így szétszedés nélkül beszélhetünk az egészről.
Ez a könyv a legtöbbet nyilván egy fizikusnak, vagy matematikusnak mondja, de haszonnal forgathatja minden laikus is, mert a szerző kitűnő stílusban, végig érdekfeszítően tárja fel egy újfajta gondolkodásmód alapjait.

Albert-László Barabási: Behálózva. A hálózatok új tudománya. Magyar Könyvklub, Budapest, 2003.


 

2003. november 4.