Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Kéri Adrienn

Kolostori elkötelezettséggel
Fischer Ernő-emlékkiállítás a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar Rajz Tanszékén



Egy éve és egy hónapja hunyt el Fischer Ernő, az SZTE Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar (JGYTFK) Rajz Tanszékének volt vezetője és tanára. Ebből az alkalomból, és a tanárképzés magyarországi létrejöttének 130., a szegedi képzés 75. évfordulója apropóján rendeztek kiállítást a művész középkori ikonográfiát és az avantgárdot is ötvöző alkotásaiból. A tárlat a tanszék Brüsszeli körút 37. alatt található épületében kialakított galériában, amit a festőművészről neveztek el november 30-ig tart nyitva.

A tanszéki galéria második emeletét mától fogva Fischer Ernő Galériának nevezzük - jelentette be Aranyi Sándor, az SZTE JGYTFK Rajz Tanszékének jelenlegi vezetője. A főiskola kari tanácsának nevében Tóth Szergej főigazgató helyettes köszöntötte a jelenlevőket, aki a művészre elsősorban mint tanárra emlékezett, s ezért különösen fontosnak tartotta, hogy a képeket egy oktatási intézményben állították ki. Ezután Nátyi Róbert művészettörténész méltatta a festő munkásságát, kiemelvén, hogy az első olvasat nem fedi a képek valós mondanivalóját. Azok ugyanis mélyebb szellemi tartalmat is hordoznak, például Platón, Szókratész vagy akár Hegel filozófiája alapján. A festő kedvenc témái között a vallást említette, ezen belül az angyali üdvözletek, golgoták, katedrálisok a legjellemzőbbek, de láthatunk cirkuszt, körhintát, Velencét ábrázoló képeket is. Nátyi Róbert szavai szerint a művész az „európai kultúra örök értékeit analizálta és egy alkimistához hasonlóan próbálta ezeket tovább kristályosítani”. Fischer Ernő művészetét nem lehet egyik stílusirányzathoz sem sorolni, mivel alkotásai egyaránt merítenek a bizánci mozaikábrázolásból, a kódexfestő hagyományokból, de a kubizmusból és az impresszionizmusból is. A képek a művészettörténész szerint a lírai absztrakcióhoz állnak legközelebb. Ahogy barátai nevezték, Ernő bácsi, szintetizáló alkat volt: ami elveivel és céljaival egyezett, azt felhasználta és ezekből egy rá jellemző formai nyelvet hozott létre.

A rendezvényen szintén jelen volt Fischer Péter, a művész fia, aki édesapja egyik kívánságát teljesítette azzal, hogy az Archaikus mozgás című képet a rajz tanszéknek ajándékozta. Majd Aranyi Sándor két bejelentése következett, egyikben Farkas Pál szobrász azon szándékáról adott hírt, mely szerint elkészítené egykori tanára arcmását. Továbbá tájékoztatta a megjelenteket a Fischer Ernő Alapítvány létrejöttéről, amely a festő munkásságának feltérképezését, annak a magyar művészetben méltó helyére állítását és a felsőoktatásba történő integrálását tűzte ki célul. A beszédek végeztével a tanszékvezető egy italra invitálta az érdeklődőket "igyunk áldomást a képekre" felkiáltással.


 

2003. november 18.