Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Sörös Judit

Raks Sharki -több, mint tánc
Szegedi hastánc-körkép



A színes gyöngyök ezrei határozottan követik a hullámzó csípőt, az érzéki rázásokat és remegtetéseket. Lágy, finom kézmozdulatok, különleges fejmozgás. A zene, a nő és a tánc tökéletes harmóniája. Talán pár szóban ennyivel lehetne bemutatni az orientál táncot (vagy elterjedtebb nevén, a hastáncot), amely egyre népszerűbb Szegeden is.

A hastánc bölcsője a Közel-Kelet, pontosabban Egyiptom. Onnan indult világhódító útjára, s gyorsan elterjedt az egész arab világban, míg Európát csak későn, a XIX. század elején tudta bevenni. Eredetileg termékenységi tánc volt, a szülő nőt ritmusos táncot lejtő asszonyok vették körül, s ezzel segítettek neki abban, hogy világra hozza gyermekét. Egyiptomban még ma sem múlhat el esküvő hastáncosnő nélkül, akinek a dús hasára teszi az ifjú pár a kezét, ezzel is jelezve, azt szeretnék, hogy a házasság bő gyermekáldással járjon.

Az arab nők nem férjeiket szerették volna elcsábítani és megbabonázni érzéki mozdulataikkal, az mindennapi életük része volt: egyszerre hagyománytisztelet, önkifejezés és unaloműzés. A testi és lelki egység, önmagunk teljes elfogadása -ez mind benne van a Raks Sharkiban, összefonódva ennek a különleges világnak a filozófiájával.

A valami újra, különlegesre vágyó európai ember előbb- utóbb eljut a keleti kultúráig, a jógáig, az orientál táncokig. Ezért olyan keresett Szegeden is, s sorra bukkannak fel a keleti tánctanfolyamok a fitnessztermek, táncstúdiók repertoárján, ahol kortól függetlenül mindenki egy kicsit nőiesebbnek és vonzóbbnak érezheti magát. Nem kell hozzá semmilyen különleges adottság, csupán nyitottság és akaraterő, de természetesen előnyt jelentenek a dús idomok, s ha van egy kis "rezegtetnivaló" a hason.

A hastánc nem fogyaszt, de átrendez, átalakít, feszesebbé és hajlékonyabbá teszi az izmokat, növeli az állóképességet, ezért különösen ajánlják ülő munkát végző nőknek.

Aki azonban nem csupán hobbiként kívánja ezt művelni, hanem igazán komolyan meg akarja tanulni minden egyes apró trükkjét, esetleg fellépésekkor meg akarja mutatni magát, az megteheti Szegeden is, ha beiratkozik a Szegedi Táncművészeti Alapiskola Moderntánc tagozatán működő Afro-Jazz Tánccsoportba (http://www.hastánc.lap.hu- itt az oktatás témakörben Szegedi Afro-Jazz Tánccsoport név alatt)). Ezen keretek közt 1996-ban indult el Szegeden az első hastánckurzus Józsa Margó táncpedagógus vezetésével. "Minél több táncfajtával ismerkednek meg a tanulók, annál könnyebben elsajátítanak majd egy következőt, s annál kecsesebbek és művészibbek lesznek a mozdulataik."- mondta Józsa Margó. Ezért a hastáncosok járnak jazztánc-, afro-, és flamenco tánctanfolyamokra is. Kávézóktól és éttermektől kezdve regionális és országos rendezvényeken át Finnországig voltak már fellépéseik, ahol élőzene kíséri őket, a szegedi Guiró - ütősegyüttes. Az Országos Hastáncversenyről a második legjobb csapatként térhettek haza. A ruháik nagyrésze eredeti marokkói, egyiptomi vagy török; de persze az igazán elhivatottak saját maguk fűzik meg ezt a különleges öltözéket.

Természetesen táncstúdiók növendékeinek is lehetősége nyílik a bemutatkozásra. A legnépszerűbb ezek közül Sipos Réka -ismertebb nevén Nada- (http://www.hastanc.lap.hu- programok fejléc alatt, II. Szegedi Országos Hastáncverseny és Orientális Táncművészeti Bemutató név alatt)) csoportja, akik többek között a Jate-klubban is felléptek már, így az egyetemisták körében is ismertek. Az ő nevéhez fűződik a tavalyi, első szegedi hastáncverseny ötlete is, ahol a második, harmadik helyezett és a közönségdíjas az Afro-Jazz Tánccsoport tagja lett, míg az első helyet Nada egyik tanítványa szerezte meg.

A jeles eseményre idén is sor kerül egy Orientális Táncművészeti Gálaesttel összekötve, mégpedig október 24-én, a Kék Csillag étteremben (16 órától verseny, 19.30 órától gálaest), ahol a fellépők garantáltan elbűvölnek mindenkit sejtelmes fátylaikkal, egzotikus ujjcintányérjaikkal, csillogó ruháikkal. S persze nem utolsósorban hullámzó, érzéki táncukkal.

Valami különleges dolgot szeretnél kipróbálni? Versenyeken szeretnél indulni? Meg akarod őrizni fittségedet? El akarod kápráztatni Kedvesed? Vagy egyszerűen csak jól akarod érezni magad? Akkor táncra fel!


 

2003. október 30.