Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Fazekas Ágnes

"Kosztolányi jó fickó volt"
Írók fürdőruhában címmel fotókiállítás nyílt a Móra Ferenc Múzeumban



Hol nyaralt, mivel töltötte szívesen szabadidejét, s főként milyen fürdőruhát viselt annak idején Babits Mihály, Kassák Lajos vagy éppen Ottlik Géza? Megmosolyogtat vagy inkább elgondolkodtat bennünket, mikor bepillantunk a kulisszák mögé, s egyedül vagy családjuk társaságában, korabeli strandöltözékükben láthatjuk neves íróinkat? Megtudhatjuk, ha október 3. és november 2. között ellátogatunk a Móra Ferenc Múzeumba, Az írók fürdőruhában című fotókiállításra. A fotók a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből valók, s (Ottlik kivételével) a huszadik század első évtizedétől az 1960-as évekig mutatják be strandoló íróinkat, sokszor feleségükkel, barátnőjükkel együtt, vagy szélesebb társaságban.

Hogy mutathattak annak idején nagyjaink fürdőkosztümben? Valószínűleg mindannyian el tudjuk képzelni őket valamiképp. Kosztolányi bizonyára kiköpött Esti Kornél lehetett, Krúdy pont úgy nézhetett ki, mint Szindbád, Babitsot pedig mintha csak Jónásról mintázták volna – jellemezte őket találóan megnyitó beszédében Szilasi László irodalomtörténész. Annyi azonban bizonyos, hogy viseletükkel ma nem lennének divatdiktátorok, legföljebb nevetség tárgyát képeznék, ha így megjelennének a strandon. Vajon mi is azt mondanánk Lédára, hogy istenasszony, ha csupán egy fürdőruhás kép alapján kellene őt jellemeznünk? Nos, a kiállítás megnyitójára ellátogatók nem egészen így fogalmaztak. Volt, aki szerint Balázs Béla felesége "úgy néz ki, mint a Bryan életében az anyuka, másoknak Tersánszky Józsi Jenő hátasa tetszett leginkább, megint mások azt sérelmezték, hogy az egyik képen mintha Babitsnak nem lenne keze. Néhányan sajnálkoztak, hogy ezek nem is igazi képek, csupán azok számítógépes reprodukciói, a többieknek pedig ez föl sem tűnt volna, ha nem figyelmeztetik őket. Abban azonban minden hölgyvendég egyetértett, hogy "Kosztolányi jó fickó lehetett", de a férfiak sem panaszkodhattak, hisz Hulmann Erzsébetnek, Déry Tibor feleségének "igazán jó feneke volt", s szerencsére ezt meg is örökítették annak idején.

A VIII Őszi Kulturális Fesztivál keretében szervezett kiállítás megnyitójára szép számmal érkeztek érdeklődők, főleg az egyetemisták köréből, s a szervezők bíznak benne, hogy november 2-ig még nagyon sokan felkeresik a kiállítótermet, s ellátogatnak a fesztivál más műsoraira is. A paletta széles, a rendezvények változatosak, megpróbálnak minden korosztálynak, s minél több kategóriában programokat nyújtani, már csak el kell mennünk, ott kell lennünk az eseményeken.

 

Dobos Sándor

"Úgy élvezem én a strandot…"
Rendhagyó irodalmi fotókiállítás a Móra Ferenc Múzeumban

 


" Nemsokára megjelent fürdőruhában. Jó kövér volt, fehér húsa kidagadt
a trikó pántja mellett. De azért elég fürgén mozgott, gyakran rúgtuk együtt a labdát,
s úszni is jól tudott."
(Karinthy Ferenc: Szellemidézés – Karinthy Frigyesről)

Nem tudok úszni. Ezért kívülállóként érkeztem a Móra Ferenc Múzeumba, ahol Írók fürdőruhában címmel látható kiállítás november nyolcadikáig. A már Budapesten bemutatott képeket úgy látszik, nagy siker övezi (főleg a fiatalok körében), mert a múzeum portás nénije nemtetszését fejezte ki távozásunkkor, amiatt, hogy csak erre a bemutatóra voltunk kíváncsiak. Nem volt időnk másra - válaszoltuk, holott valójában volt, elvégre meglehetősen szerény felhozatalt láthattunk. Ez persze érthető, hiszen kuriózumról van szó. (idézet a vendégkönyvből: "Remek a kiállítás, csak kevés a kép, és az adatokon is lehetne pontosítani.") Nem mindennap láthatja az ember az Írószövetség szigligeti üdülőjében készült képeket, vagy a balatoni vitorláson elkattintott, Örkényt, Szabó Lőrincet ábrázoló felvételeket. Bárcsak művész lehetnék! - gondoltam magamban, amikor a következő képeket és képaláírásokat szemlélem: Örkény és Örkényné barátnője; Örkény és első felesége, Nagy Angéla; Devecseri Gábor feleségével és három hölggyel. Egy-két regény, novella, vers és máris csüngenének rajtam meg fecskémen a nők. Még izmos felsőtestre sincsen szükség (lásd: Tersánszky Józsi Jenő). De hát egy fecske nem csinál nyarat, a felvételeket figyelve rájöhetünk: akkoriban még virágzott a társasági élet a művészek között, és ez a közös udvarlásokban is megmutatkozott. Az ínyencek megpróbálhatnak messzemenő következtetéseket levonni a változó fürdőruha divatról is, ami nem lesz nehéz, látván Kodály Zoltán félbevágott jégeralsóját vagy Reményik Zsigmond övvel díszített bermudáját. A kiállítás rendhagyó, üdítő. Érdemes megnézni. És megtanulni úszni.…


 

2003. november 1.