Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Sörös Judit

Szarmaták a szegedi Várban


Kőhegyi Mihály neve nem cseng olyan ismerősen nekünk, mint Gézué, Zsanetté vagy Majkáé, annak ellenére, hogy 1963-74 között ő tárta fel azt a 2-5. századból származó szarmata temetőt, amely Magyarországon egyedülálló.

Madarason, egy kis déli határmenti faluban dolgozott a 623 sírból álló lelőhely teljes feltárásán nyaranta. A páratlan lelet nagyobb részét a bajai Türr István Múzeum raktárában őrizték, pénz illetve hely hiánya miatt nem állították ki.

Most, a pécsi XIX. Nemzetközi Limeskongresszus alkalmából Szegeden, a Várban láthatjuk a feltárt leletek egy részét szeptember 2. és november 5. között. Harminc országból háromszáz tudós gyűlt össze Pécsett, s közülük körülbelül százhuszan ellátogattak Szegedre, ahol ugyanazzal szembesültek, mint én, amikor egy esős péntek reggelen betévedtem a Várba.
Bronz és ezüst fibulák (vagyis ruhaösszekapcsoló tűk), karneolból, mészkőből, borostyánból, korallból készült ékszerek, lelógó üveggyöngyökkel díszített övek. Sarló, kovakő- a letelepült életmódra, a tűzhasználatra utaló tárgyak. Minden olyan apróság, amelynek segítségével egyre inkább el tudjuk képzelni, milyen is lehetett itt, a Pannónia nevű római provincia határszélén a mindennapi élet mindennapi gondjaival együtt.

A szarmaták, ez az iráni eredetű népcsoport –amely a 2-3. századtól 567/568-ig élt itt a Lugio (mai Dunaszekcső) illetve Partiscum (Szeged) vonalán- ezen tárgyakkal együtt temette el szeretteit. Temetkezésük igen különleges: a hatalmas földhalmok alatt fagerendákból ácsolt termek rejtőztek, amelyekben a fatörzsbe vájt koporsók „feküdtek”, a halott lábainál helyezték el azon használati tárgyakat, amelyekről úgy hitték, megkönnyíthetik a túlvilági életüket.

A kiállítás megdöbbentően közel hozza őket hozzánk, s szembesülünk azzal, hogy egykor ők is hús-vér emberek voltak, ugyanúgy szerettek, ugyanúgy fájt nekik egy fontos személy elvesztése, ugyanúgy választ kerestek arra a kérdésre, mi is vár rájuk a halál után.

A tárlat kicsi, de hangulatos, a kor különleges írásjeleivel tarkított zászlókkal lesz igazán múltidéző és atmoszférateremtő.

Kőhegyi Mihály két éve hunyt el. Majd’ egy évtizedig tartó munkájába „belesni” esős napokra való program. Tudom ajánlani mindenkinek.


 

2003. szeptember 18.