Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Búcsú Adrienn


Gyilkosság a háztetőről


Meghalt a miniszterelnök, feltámadt az ország – röviden így lehetne jellemezni a Zoran Djindjic meggyilkolása óta kialakult helyzetet Szerbiában. A haladó szellemiségű belgrádi államférfi ellen elkövetett merénylet óra rendkívüli állapot van érvényben, amely felhatalmazza a hatóságokat arra, hogy gyakorlatilag bármit megtehessenek.

Nem is marad a nagy igyekezet eredmény nélkül. A merénylettel gyanúsított zimonyi klán tagjai után kutatva a szerb hatóságok már lassan több mint ezer főt tartóztattak le. Nem is tudják mindannyiukat Belgrádban elhelyezni. Jutnak vidékre is.
Az országot évek óta félelemben tartó bűnszervezetet most gyorsan és biztosan sikerül felszámolni. Legutóbb magát a feltételezett gyilkost is elfogták. Megirigyelhetnénk a szerbiai hatóságok hatékonyságát. Kiderült, tudnak ők ilyet is. Jóformán két-három hét alatt elintézik, amit már körülbelül egy évtizede el kellett volna kezdeni. Megtisztítani a bűnbandáktól az amúgy sem rózsás helyzetű országot. Persze, van, akinek még így is sikerül kicsúsznia a kezük közül: ott van például a rettenthetetlen volt diktátor, Milosevic felesége, Mira Markovic, aki már Moszkvában múlatja az időt. Csak hogy minél közelebb legyen időközben már Kazahsztánba szökött fiához, és még nem döntötte el, hazajön-e. Hát, jó ideig hiába várja majd a férje Hágában.

Szegény Zoran Djindjic persze mindezt már legfeljebb csak felülről láthatja. Furcsa, hogy az ő biztonsága mennyire nem volt megoldva, ha a szerbiai rendőrség ilyen ördögi tempóra és módszerekre képes. Senkinek sem tűnt fel, hogy nem sokkal a végzetes nap előtt már egyszer megpróbálták megölni. Ilyen esetben nyugaton – de talán még nálunk is – minimum megerősített védelem jár ki az embernek. Akkor is, amikor kiszáll a páncélozott autóból. Ráadásul a parlament előtt. És ha mégis sikerül tüzet nyitni, akkor nem a szomszéd ház tetejéről.

Furcsa volt az ő helyzete. Hazájában túl haladónak tartották politikáját, a nyugat számára meg túl lassúnak tűnt. Halála jó ürügy volt arra, hogy végre megmozduljon valami Szerbiában, aminek már régen meg kellett volna történnie.

Kár, hogy ehhez az ország demokratizálását elindító miniszterelnöknek meg kellett halnia.


 

2003. április 3.