Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Végső István

Horn Gyula találkozott a szegediekkel
- A volt miniszterelnök nagy érdeklődés mellett tartott fórumot
március 10-én a szegedi Civil Házban



Az L. F. Hallgatói Egyesület által hagyományteremtő jelleggel meghirdetett rendezvénysorozat előadására már a 18 órai kezdés előtt félórával nem lehetett ülőhelyet kapni. A jogász szakos hallgatókból álló szervezet célja az évek óta meghirdetett fórumokkal, hogy a felsőoktatásban tanuló diákok képet kaphassanak az Európai Unióba csatlakozó Magyarország esélyeiről, lehetőségeiről az európai szervezetben. A mostani meghívott Horn Gyula egykori külügyminiszter és miniszterelnök, a Magyar Szocialista Párt meghatározó személyisége volt.

A szervezők várakozásával ellentétben, többségében a nyugdíjas korosztály tisztelte meg jelenlétével a Civil Házat. Az egyesület elnökének köszöntője után Nagy Máté az L. F. egyik tagja, mint a fórum levezető moderátora tette fel kérdéseit Horn Gyulának. A több mint tíz kérdés kronológiai sorrendben próbálta bemutatni és megvitatni Horn eddigi politikai tevékenységének legfontosabb pontjait, valamint a Magyarország közelmúltjának és az elkövetkező évek legfőbb gazdasági és politikai kérdéseit.

Horn először a rendszerváltásban betöltött szerepéről beszélt, és elmondta, hogy a reformok az MSZMP-n belül 1989 októberében többek között neki köszönhetően indultak el. Viszont az MDF radikális lépései nélkül ez mit sem ért volna Magyarország tekintetében. S bár az Antall kormány az 1991-es kárpótlási törvénnyel teljesen romba döntötte a gazdaságot 1994 és 1998 között sikerült ismét talpra állnia hazánknak. A 2002-es választásokra utalva kifejtette, hogy a FIDESZ nem a rossz gazdaságpolitikája, hanem a demokráciával össze nem egyeztethető kormányzati stílusa miatt veszített. Az MSZP EU csatlakozás környéki reformjaival párhuzamba Horn az általa felvetett ún. Nemzeti Minimum Programról beszélt. Kifejtette, hogy az Európai Unió talán el fogja tüntetni azokat az eszméket és sérelmeket, mint Trianon és az antiszemitizmus - amelyeket a magyarság egy része még mindig magában hordoz. Külön kiemelte, hogy nagyon fontos ország leszünk a kontinenset összefogó szervezetben, mivel a lakosságszámot tekintve 16 országot is megelőzünk.

Az MSZP népszerűségének csökkenése kapcsán elmondta, hogy az szerinte visszafordítható folyamat. Ezzel együtt az a véleménye, hogy felesleges stratégiákat kidolgozni erre, mert az emberek belátják majd, hogy a szocialistákra kell megint voksolniuk. Az idei európai szavazással kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy példa nélkül alacsony részvétel várható az EU választásokon, mert mint mondta, az emberek nem tudják, hogy mi az az Európa Parlament! Az EU képviselőtestületében és intézményeiben nem kíván részt venni, mert mint megjegyezte, nem neki való az az élet! Más speciálisabb problémákkal - mint a Balkáni kérdés, Európa és az USA kapcsolata - foglalkozó egyesületekben szeretne az elkövetkező időkben dolgozni. Az utolsó kérdésre reagálva úgy gondolja, hogy nincs szükség új Bokros csomagra, mert ma nincs válság a magyar gazdaságban. Azonban azt is kiemelte, hogy se akkor és se most nem a pénzügyminiszter személye, hanem reformokra való hajlandóság a fontos.

A rendezvény második részében a lakossági fórummá váló, és szabadabb légkörű előadáson Horn a résztvevők kérdéseire válaszolt. Az SZDSZ és az MSZP mostanában felerősödött vitájára, a Teleki szobor felállításának dilemmájára, szabadidejének eltöltésére, a mezőgazdaság nehéz helyzetére, a korrupcióra vagy a FIDESZ Munkástagozata kapcsán egyre gyakrabban használta a "hülyeség", elcseszték", "marhaság" szavakat.

A médiában az MSZP-t lejárató "kampányról" kifejtette, hogy az újságírói szakma mennyire felhígult és sekélyessé vált. Sőt megjegyezte, hogy odáig jutottunk, hogy ma az újságírók semmivel sem jobbak, mint a politikusok. A pontosan másfélórára kiszabott időkeret utolsó felében a kérdésektől gyakran eltérő Horn, legtöbbször az NDK-sok 1989-es határátlépésében betöltött szerepéről, a nézhetetlen TV műsorokról beszélt, vagy arról, hogy mennyire fontos, hogy a nyugdíjasok sporttal és mozgással töltsék ki szabadidejüket. A rendezvénysorozat szervezői szerették volna, ha Horn Gyula a következő meghívottnak, Kövér Lászlónak feltesz egy kérdést, amit tolmácsoltak volna neki, de a volt miniszterelnök csak annyit üzent a fideszes politikusnak, hogy: "Minden jót!".



 

2004. március 16.