Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Kéri Adrienn

Megkezdődött Irak Irakizálása
Biztonságpolitikai előadást tartott Chrudinák Alajos Szegeden


A Szegedi Tudományegyetem biztonságpolitika kurzusának keretein belül Chrudinák Alajos, orientalista, a Panoráma című világpolitikai magazin volt szerkesztője tartott előadást Közel-Kelet címmel március 11-én az Arany Korona étteremben. A MIÉP gyűléseken is gyakran felszólaló szakértő három órán keresztül beszélt, szünet és egy korty víz megivása nélkül.

Irakban fog eldőlni Európa és az egész világ sorsa- kezdte előadását Chrudinák Alajos Közel-Kelet szakértő, aki a Biztonságpolitika kurzus vendégeként járt Szegeden. Többek között a transzatlanti kapcsolatok és az USA hegemonisztikus törekvéseinek problémája fog megoldódni az iraki rendezés során. Szerinte a támadással Amerika óriási kudarcot vallott, mivel nem sikerült az országot a Közel-Kelet demokratikus modelljévé tenni, sőt a helyzet immár kaotikus. Ez azért történhetett így, mert Amerika félvállról vette az irakiakat, s nem ismerte kellőképpen a népet, melyet „meg akart váltani”. Nagyképűen gyors győzelemre számított, s a mostani állapotra nincsen kidolgozott forgatókönyve.

De miért is vonult Amerika háborúba? Ennek is rengeteg oka van - mondta a Magyar Fórumban is publikáló orientalista. Ezek közül is talán a legfontosabb, hogy a világ legerősebb hadseregével rendelkező ország bizonyítsa egyeduralmát, hiszen az USA azt tesz, amit akar a Bush-doktrína szerint. Továbbá, a birodalmi törekvéseknek megfelelően az amerikai népnek szüksége volt egy ellenségre, s mivel Oszama bin Ladent már kezdték elfeledni, kellett egy új. Ez a közös ellenfél leginkább a terrorizmus, ami mögé nagyon jól el lehet bújni - mutatott rá Chrudinák.

S miért éppen Irak? Az olajon és az egész világnak antipatikus Szaddamon kívül azért, mert egy gyenge országra volt szükség, amely nem képes visszalőni. Ezen kívül Irakról volt a legkönnyebb elhitetni, hogy rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel, amivel egyébként az Iránnal folytatott háborúja alatt az USA látta el az országot. Továbbá az amerikai stratégák úgy gondolják, hogy ha sikerül Irakot uralni, akkor már az egész Közel-Kelet a kezükben van. Az Arab-félszigeten rengetegszer forgató tévés szerint ez azért olyan fontos Amerikának, hogy ezáltal is megvédhessék az izraeli zsidókat az iszlám befolyástól. Ezen kijelentése után esett pár szó a bolsevik MSZP-ről is, s annak új tanácsadó gárdájáról.

Az utóbbi időben az amerikaiakon ugyanaz a pánik figyelhető meg, mint annak idején Vietnámban, s valószínűleg az Irakból való kivonulás is hasonlóan fog történni, mint az ázsiai államban. Mivel nyíltan nem vallják be, hogy kudarcot vallottak, és nem sikerült USA-barát vezetést létrehozni, a hatalmat átadták a vietnámiaknak, vagyis „vietnamizálták” a problémát, hogy oldják meg maguk között. Chrudinák szerint ez a folyamat már megkezdődött Irakban is, méghozzá a nemzeti hadsereg toborzásával.

Ez volt tehát az előadás gondolatmenete nagy vonalakban, amit valamivel több, mint két óra alatt sikerült felvázolni, s ezután kérdezhetett az egyre fogyatkozó közönség. Az első bátor önkéntes kérdése miatt (Most Irak a bárány és Amerika a farkas?) az előadó szinte letorkolta, hogy nem figyelt eléggé. Ezután már félénkebben kérdeztek a jelenlevők, de Chrudinák két és fél óra folyamatos szónoklás után is szívesen válaszolt. A háromórás előadásnak akkor lett vége, amikor már igen kevesen maradtak a teremben.

 

2004. április 15.