Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Tóth Gábor

Egy a zászló, sok a tábor
Egyetemisták látták vendégül Kövér Lászlót Szegeden



Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke részvételével szervezett fórumot az L. F. Szegedi Hallgatói Egyesület Szegeden, az Átrium-üzletházban. A szerdai beszélgetésen az országgyűlési képviselő a jobboldal megosztottságáról, a Fideszben betöltött szerepéről és az Európai Uniós csatlakozás okozta változásokról is értekezett.

A szegedi választópolgárok érdeklődnek a magyar belpolitika szereplői iránt. Ezt jelzi, hogy az L. F. Szegedi Hallgatói Egyesület korábbi vendégeihez hasonlóan Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke is telt ház előtt tartotta meg rendezvényét. Ennek láttán Kövér biztosította a jelen lévőket: a Fidesz "nem mondott le Szegedről", rendezni kell azonban a "polgári oldal szétzilálódott sorait." Ehhez az szükséges, hogy a polgári körök -melyek "képesek az egész ország érdekeiért dolgozni" -megmutassák igazi arcukat az embereknek.

A moderátor, Sándor Csaba kérésére a kétórás fórum elején Kövér László felelevenítette a Fidesz létrejöttének előzményeit és megalakulásának időszakát. A választmányi elnök elmondta, a szakkollégiumi mozgalom révén került kapcsolatba későbbi párttársaival. 1983-ban jött létre a későbbi Bibó István Szakkollégium, 1985-ben pedig független diáktábor alakult Szarvason. Ezen események tették lehetővé az első önálló ifjúsági szervezet, a Fidesz 1988. március 30-ai megszületését.

A rendszerváltás idején szerveződő politikai szövetségek közül ma csupán négy parlamenti párt van. Ennek Kövér László szerint az az oka, hogy a magyar választók felismerték a listás szavazás aránytalanságát, emiatt pedig nem voksolnak kisebb pártokra. Arról viszont szó sincs, hogy a körvonalazódó kétpártrendszer a demokratikus viszonyok meglétét fenyegetné.

Szóba került a Fidesz és a jobboldali pártok viszonya is. Az országgyűlési képviselő elmondta, az MDF, a MIÉP és a Jobbik egyaránt az életükért küzdenek, olykor kevésbé ízléses eszközökkel. A Jobbikra utalva kiemelte, "nem demokratikus az a párt, amely arra buzdítja az embereket, hogy ne menjenek el szavazni". Ehelyett a minél nagyobb részvételi arány elérését kellene célul kitűzni. Gondolatait helyeslő taps követte. Dávid Ibolya, az MDF elnökének azon kijelentésére, miszerint pártja egyenlő távolságra helyezkedik el az MSZP-től és a Fidesztől is, Kövér így reagált: "ez esetben az MDF az MSZP-hez közeledett, tőlünk pedig távolodott". Közelemben egy idősebb úr már nem először helyeselt fennhangon: "Ez így van."

A moderátor azt firtató kérdését, hogy miért ő a pártja konfrontatív személyisége, Kövér így kommentálta: "alkatilag alkalmas vagyok arra, hogy a Fidesz megmondó embere legyek. Velem liberális szülők gyermekeit lehet riogatni esténként". Nem zárta ki azt sem, hogy pártjának politikai stílusa is felelőssé tehető a 2002-es választási vereségért. A már említett úr e témában is markáns álláspontot fogalmazott meg: "csalás volt!" Kövér elismerte ugyanakkor: "hibáztunk, mert nem tettük egyértelművé, hogy az általunk vallott polgári értékek - család, biztonság - nem csak a nemzeti-konzervatív érzelmű embereknek fontosak". Ehhez kapcsolódóan megjegyezte, nem szabad szégyellni nemzeti szimbólumainkat, a magyar zászlót például ugyanúgy ki lehetne tűzni a házak falára, ahogy az Egyesült Államokban szokás. Lobogónk ugyanis a teljes nemzet jelképe.

Kövér László úgy vélte, az európai parlamenti választás nem más, mint bizalmi szavazás az éppen regnáló kormány tevékenységéről. Erre vonatkozóan hangzott el, hogy a képviselő úgy érzi, "csúnyán be lettünk csapva" az EU-val kapcsolatban. "Talán hiba volt az elmúlt tizennégy évben mindent alárendelni a csatlakozásnak", még akkor is, ha a május 1-jével eltűnő államhatárok jelentik Kövér szerint a magyar nemzet újraegyesítésének egyetlen alternatíváját.



 

2004. április 14.