Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja

További cikkek a őtér - Közélet rovatban

 

Garai Szakács László

"Ez most másfajta durvaság"
Kuncze Gábor az ellenzéki zavarokról

A választási kampány záróakkordjai közé tartozott, hogy a jelöltet állító politikai pártok országos vezetői személyes jelenlétükkel is támogatták a pártjuk színeiben indulókat. Ennek köszönhető Kuncze Gábor legutóbbi szegedi látogatása is, akinek segítségével bemutatkoztak az SZDSZ helyi képviselőjelöltjei.

Kuncze Gábor- Finiséhez érkezett az önkormányzati választási kampány. Titkon reménykedtem abban, hogy ezúttal szolidabbak, önmegtartóztatóbbak lesznek a megszólalók. Nem sikerült nekik.

- Igaza van, újra eldurvult a közéleti hangnem. Azonban ez most másfajta durvaság, máshogyan keményedett a kampány. Egész egyszerűen valótlan állítások hangzottak el sorozatban. Ezeket kénytelenek vagyunk megcáfolni.

- Ellenzék támad, kormány védekezik. Hozzá vagyunk már szokva. A választót a támadása milyensége zavarja.

- Muszáj megcáfolnunk az ellenzék hazug állításait. Itt van például a kormány jövő évi adóterve...

- Melyről azt mondja a Fidesz, hogy ennek csak a neve lesz adócsökkentés, "valójában" adóemelés lesz.

- Az idei évben a jövedelmek átlagos terhelése 22,1%. Abban az esetben, ha változatlanul hagynánk a Fidesz által ránk hagyott adótáblát és -törvényeket, akkor a jövedelmek átlagos terhelése 23%-ra emelkedne. Ennek az az oka, hogy immár két éve változatlanok az adókulcsok. A kormány ugyanakkor elkötelezett híve az adócsökkentésnek. Jövőre a lehetőségek figyelembe vételével megkezdi az adóterhek csökkentését.

- Mit kell majd figyelembe venni?

- Jövőre a fizetések átlagos terhelése 19,8%-ra csökken le. Elsősorban az alacsony jövedelműek esetében lesz lényeges a csökkentés. Ez azt jelenti, hogy az ő keresetük nettóértéke több, mint tíz százalékkal fog nőni. De változni fognak a sávhatárok is. A legalacsonyabb sáv hatszázezer forintról hatszázötvenezerre, a középső egymillió-kettőszázezerről egymillió-háromszázötvenezerre emelkedik. Ez azt is jelent, ha valakinek átlagos mértékben nő a jövedelme, akkor ennek a "sávszélesítésnek" köszönhetően nem nő az adóterhelése.

- Elmondása alapján nincs túl sok lehetőségük. Mikor lesz érdemi változás az adótáblában?

- 2004-ben. Ezt egyébként a kormány már most benyújtotta a Parlamentnek. Ebben már tényleg sor kerül érdemi adócsökkentésre is. Tovább nőnek a sávhatárok: a legalacsonyabb nyolcszázezerre nő, a középső másfélmillióra. Változni fognak a kulcsok is: a legalacsonyabb húsz százalékos tizennyolcra, a harminc százalékos huszonhatra, a legmagasabb negyven százalékos adókulcs pedig harmincnyolc százalékra csökken.

- A Fidesz annak idején rengeteget "reklámozta" a családoknak nyújtott különböző kedvezményeit. Önöknél milyen és mekkora a mézesmadzag?

Kuncze Gábor- A mi mézesmadzagunk túlmutat az adópolitikán. Nagy hangsúlyt fogunk fektetni arra, hogy minél jobban elterjedjen a számítógép, az Internet használata. Ebben még mindig a sereghajtók között vagyunk Európában. Ezen változtatni szeretnék, s ebben a tekintetben is az élvonalba szeretnénk emelni az országot. Ez jelenti ma az esélyegyenlőséget, ez teremti meg az alapjait a modern Magyarországnak. Ezért 2003-tól, ha valaki számítógépet vásárol, bérel vagy lízingel, akkor ennek költségeit hatvanezer forint értékig leírhatja az adójából. Azaz, ha valaki köt egy három éves bérleti szerződést egy modern számítógépre, akkor az adó-visszaigénylésen keresztül lehet, hogy csak néhány ezer forintjába került a konfiguráció.

- Jól hangzik, de ami igazán drága még a számítógép mellett, az az Internetezés. A kormány megkötötte a megállapodást a szolgáltatókkal a kedvezményes díjcsomagokról. De a jelek szerint nem igazán érte el vele a célját.

- Ma még az Internet használata kétszer olyan drága, mint az Európai Unióban. Az adótörvényben erre vonatkozóan is vannak kedvezmények. Ezen a téren még nagyon sok a pótolni valónk.

- Az adó mellett az egyik legkedvesebb vesszőparipája az ellenzéknek az autópályák, gyorsforgalmi utak építésének kérdése.

- Ha jó szándékú akarok lenni, akkor azt mondom, hogy zavar van ezzel kapcsolatban a politikában, ha nem akarok az lenni, akkor meg azt, hogy itt is nagyon sok valótlan állítást mondanak az ellenzéki képviselők.

- Mi akkor a valós helyzet?

- Az SZDSZ ragaszkodik a közúthálózat-fejlesztési program a végrehajtásához. Ez a térséget illetően azt jelenti, hogy az M5-ös ebben a ciklusban megépül az országhatárig, illetve arról is tárgyalunk, hogy ezen a sztrádán is matricás rendszerben kelljen fizetni. Az autópályák mellett legalább ilyen fontos a gyorsforgalmi utak, az elkerülő utak megépítése is. Célunk továbbá, hogy megszüntessük a zsáktelepüléseket is. Vannak bizonyos Európai Uniós kötelezettségeink is ezzel kapcsolatban. Mindenképpen meg kell építenünk az európai fő közlekedési folyosók ránk eső autópálya-szakaszait. Azért is fontos a közúthálózat fejlesztése, mert ez elősegíti a gazdaság fejlesztését is.

- Az ellenzék mindennek ellenére az úthálózat fejlesztésének a leállításáról beszél.

- Ezek az állítások egész egyszerűen nem felelnek meg a valóságnak.

- Visszatérve az önkormányzati választásokhoz: emeli-e a választás tétjét az, hogy nyakunkon az Európai Unió?

- Most nemcsak az a kérdés, hogy kik fogják vezetni például Szegedet a következő négy évben, hanem az is, hogy kik kapják meg a bizalmat ahhoz, hogy kidolgozzák azokat a programokat melyek a város hosszú távú fejlődését biztosítják annak érdekében, hogy minél hamarabb beilleszkedjen ez a város, a régió az Unió vérkeringésébe.

 

 

2002. október 26.