Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Hraskó István

Elengedhetetlen a közigazgatási reform
Lampert Mónika előadása Szegeden

 


A Közéleti Kávéház és a LawFara Hallgatói Szervezet meghívásából február 25-én Szegeden járt Lampert Mónika belügyminiszter. A politikusnő többek között az elmúlt évek eredményeiről, a jövőbeli feladatokról, a csatlakozással bekövetkező változásokról és a nők politikai szerepvállalásáról beszélt.

A Városháza dísztermében tartott előadás felvezetéseként Sándor Csaba, a beszélgetés vezetője mutatta be pár szóval a szegedi joghallgatók által létrehozott LF Hallgatói Szervezetet, egyben felvázolta kezdeményezésük célját. Mint mondta: a meghívottakat fiatalos, könnyed hangvételű előadásokkal szeretnék közelebbről bemutatni a közönségnek.

Lampert Mónika a beszélgetés elején elárulta: mindmáig nem felejtette el felkérésének pillanatát, a Medgyessy Péterrel való beszélgetést. "Megtiszteltetésnek éreztem a felhívást" – jelentette ki a politikusnő. A közigazgatási reformmal kapcsolatban megtudhattuk, hogy a belügyminiszter a decentralizáció híve. Szerinte túl erős a hatalma a központi igazgatásnak, az önkormányzatok pedig gyenge hatáskörrel rendelkeznek. Példaként az apróbb települések pályázati juttatását említette, melyet véleménye szerint a régiókban lehetne intézni. A politikusnő a decentralizációtól a hatékonyság javulását várná. Az önkormányzati rendszert elavultnak nevezte, megítélése szerint túl sok feladat hárul az egyes településekre. Elismerte: szükség van a változtatásra, mert anélkül a továbbiakban nem javítható az ellátás színvonala - sem az egészségügyben, sem a közoktatásban. Lampert Mónika büszke arra, hogy a mostani kabinet másfél év alatt többet mutatott fel a közigazgatási reformból, mint elődei. A kormánynak az átalakulás megvalósulásával alapvetően két feladata maradna: Magyarország érdekeinek képviselete külföldön, illetve a jogszabályalkotás és stratégia kidolgozása.

A belügyminiszter kijelentette: hazánk hét régióra való felosztása alapvetően jó, ezt kell majd beilleszteni az uniós igazgatásba. Megítélése szerint nem ezen fog múlni, mennyi támogatást kapunk majd a közösségtől.

Lampert Mónika ezután a csatlakozással bekövetkező legfontosabb belügyi változásokról beszélt. 2004. május 1-től Ausztria, Szlovénia és Szlovákia felé csak személyellenőrzés lesz, és az említetett országokba személyi igazolvánnyal is be lehet majd lépni. Emellett tagjai leszünk az Europolnak is, ami lehetőséget ad az adatok és információk hatékonyabb cseréjére, közös nyomozócsoportok kialakítására. Mint elmondta: a határok a bűnözők előtt is megnyílnak, ezért szükséges az uniós jogharmonizáció.

Egy, a tüntetésekkel kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette: csak a törvénysértés indokolhatja ezen rendezvények felszámolását; ha bejelentett és engedélyezett felvonulásról van szó, a rendészeti szervek nem avatkoznak közbe.

A belügyminiszter ejtett pár szót a nők politikai szerepvállalásáról is. Véleménye szerint a gyengébb nem képviselőinek elegánsabb a stílusuk, és jóval türelmesebbek a politikai életben, mint a férfiak. Lampert Mónika megemlítette, hogy az unióban jóval nagyobb arányban képviseltetik magukat a nők a politikában, mint Magyarországon, egyben kifejezte meggyőződését, miszerint Magyarországon a jövőben biztos lesz női miniszterelnök.

Az előadás végén eredményesnek ítélte a kormány eddigi munkáját; csak azt sajnálja, hogy az eredményeket nem mindig tudják megfelelően előadni, kommunikálni a társadalom felé. Éppen ezért a politikusnő nagyon jónak tartja a szegedihez hasonló rendezvényeket, ahol nagyobb lehetőség nyílik a lakossággal való kapcsolatteremtésre. Lampert szerint az egyetemeknek meg kellene nyitniuk kapuikat a politikusok előtt, akik így morális késztetést érezhetnének arra, hogy elmenjenek ezekre a rendezvényekre. A belügyminiszter egyben buzdította az LF szervezetét, hallgassák meg a másik felet is. Sándor Csaba bejelentése szerint ez márciusban meg is fog történni, mikoris Kövér László látogat majd Szegedre.



 

2004. március 16.