Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Kiss Gábor Gergő


Síppal, dobbal, nádihegedűvel



Síp, fütty, bekiabálás, tojás, krumpli, miegymás. Ezek egy manapság magára valamit is adó politikai rendezvény elengedhetetlen kellékei. Hát október 18-án, a söjtöri Deák-ünnepségen nem hiányzott egyetlen hozzávaló sem!

Ebbe a Zala-megyei falucskába gyűltek össze mindazok, akik méltóképpen szerettek volna emlékezni és fejet hajtani a haza bölcsének emléke előtt. Egy zajos kisebbség azonban más befejezést szánt e jeles alkalomnak.

Bekiabálásaikkal és egyéb zajkeltő eszközeikkel lehetetlenné tették, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök elmondja ünnepi beszédét. A kormányfőnek szánt tojások, pedig a frissen felújított Deák-ház falán landoltak. Ezen sajnos már megdöbbennünk sem lehet, hiszen a probléma nem új keletű. Elég, ha csak a közelmúlt példáit vesszük elő. Újhelyi István MSZP-s képviselőbe a Magyar Rádió székháza előtti sajtótájékoztatóján fojtották a szót és Medgyessy Péter is megkapta már a magáét a Hősök-téri ünnepi hangversenyen a dühös tömegtől. A közvélemény pedig, mint ennek az egésznek a kiagyalójára, a Fideszre mutogat.

Egy kicsit sajnálom a jelenlegi ellenzéket. Valószínűleg nem az ő szimpatizánsai zavarják meg a kormány legkülönfélébb rendezvényeit. Itt egy jól elhatárolható szélsőjobboldali kisebbségről van szó, akik annyira elvakultan gyűlölik a kormányt, hogy nem veszik észre, saját oldaluk sírját ássák meg.

Orbán Viktor akkor hibázott nagyot, amikor felszólította híveit, alakítsanak polgári köröket. Nem tudom számított-e rá, ha igen, hát jól elszámította magát, hogy a szélsőjobboldali szervezetek is különböző polgári körökbe fognak majd tömörülni. Talán azért, hogy valamelyest legálissá tegyék magukat, talán azért, hogy megbújjanak a többi polgári kör között. Mindenesetre ezek a „derék hazafiak” azok, akik állandó zavargásaikkal nagyobb hátrányt jelentenek a jelenlegi ellenzéknek, mint a kormánynak. Hiszen a választópolgár, ha meglátja, meghallja a polgári kör kifejezést, egyenlőséget von közte és a Fidesz között. Joggal. Azt azonban már nem nézik, hogy a szélsőséges szemléletű polgári körök ideológiája nagyon messze áll a Fidesz jobbközép-keresztény szellemiségű értékszemléletétől.

Orbán Viktornak és pártjának radikálisan el kellene határolódnia e tömörülésektől. A baj az, hogy ezt nem teszik meg. Vagyis nem úgy, ahogy az elvárható lenne. Az ex-miniszterelnök persze kijelentette, hogy összefogásra van szükség, illetve elítéli a Söjtörön történteket, de ez radikális elhatárolódásnak a legjobb indulattal sem nevezhető. Inkább csak valamiféle ejnye-bejnyének. Ami nem elég! Nem hinném, hogy a Fidesznek a 2006-os országgyűlési választásokon ezekre az emberekre szüksége lenne. A magyar nép kormányváltó, ráadásul az MSZP is oly sok szépet vétett már, hogy valószínűsíthető, 2006-ban ismét a Fidesz alakíthat majd kormányt( ezt nálam szakavatottabbak is megjósolták már, nemcsak a jobboldalon). Ha mégis veszítene, akkor abban nagy szerepet fog játszani ez a magát nemzetinek valló kisebbség, akik magatartásukkal sok jobboldali szavazót riasztanak el pártjuktól.

Hogy ma Magyarországon demokrácia van? Természetesen! Hogy mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításhoz? Vitathatatlan! Még akkor is, ha ezt síppal, dobbal, nádihegedűvel teszik. A többieknek viszont arra van joguk, hogy megvessék ezeket az embereket. De nagyon.



 

2003. november 4.