Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Kiss Gábor Gergő

"Ne legyünk szájmagyarok,
legyünk tettmagyarok"
Kerényi Imre rendező volt a Polgári Esték vendége Szegeden



Kerényi Imre volt a vendége a Hajrá Magyarok Polgári Szövetség, Polgári Esték rendezvénysorozatának Szegeden, az Átriumban. A budapesti Madách Színház volt igazgató-főrendezője kijelentette: a 2006-os parlamenti választásokig a nemzeti-konzervatív oldal legfőbb célja a bizonytalan szavazók megnyerése.

Egy órával Kerényi Imre megérkezte előtt már szép számú érdeklődőt lehetett látni a szegedi Átriumban. Habár a szervezők még csak ekkor kezdték el kialakítani a nézőteret, a többségében nyugdíjasokból álló hallgatóság már a bejáratnál a hóna alá csapott minimum kettő darabot az oda kikészített székekből, és rohant velük előre a minél jobb hely megszerzésének reményével. Mulatságos volt látni, ahogy az idős nénik és bácsik mindkét kezükben a nehéz székekkel próbáltak előrefurakodni lehetőleg úgy, hogy a nagy sietségben azért ne essenek hasra. Nem csoda, hogy szűk félóra alatt az amúgy is szűkös nézőtér teljesen megtelt. Így a "későn jövőknek", ha le akartak ülni, be kellett érniük a lépcsőkkel vagy a karzattal.

A kis késéssel színpadra lépő volt színdirektor kijelentette: mindenkinek valamit tenni kell a hazáért. Akkora baj van Magyarországon, hogy muszáj a nemzeti-konzervatív oldalnak kormányra kerülnie 2006-ban. Az ideális az lenne - folytatta Kerényi, ha kétharmados többséggel nyernék meg a választásokat, így tudnának egy új alkotmányt írni, ami kizárná, hogy a jelenlegi kormány valaha is visszatérjen. Ám a Polgári Körök nélkül a nemzeti oldal pártjai gyengék, és nem tudják megoldani a helyzetet. Az Antall-kormány nem tudott kormányozni. Nem elég becsületes magyarnak lenni, jó értékrenddel, a szakmát is gyakorolni kell - mondta a Madách Színház volt igazgatója. A Fidesz már ki tudott alakítani egy kormányt, megtanulták mi is az a parlamentalizmus. De akkor még nem voltak elég erősek ahhoz, hogy hatalmon is maradjanak. A választási vereség után Kerényi szerint a Polgári Körök kialakítása nagyon jó ötlet volt, különben szétesett volna a Fidesz ugyanúgy, ahogy szétesett az MDF, az FKGP és a KDNP. Létre kell hozni egy politikai arisztokráciát: aki érez magában tehetséget, az mutassa meg magát, vállaljon szerepet, hiszen kell az utánpótlás. A pártok nem tudják elintézni a győzelmet, ehhez a Polgári Körökre lesz szükség - mondta Kerényi. Véleménye szerint a politikai paletta baloldalán találhatunk harminc százalék görcsös MSZP szavazót. Velük nincs mit tenni. Jobboldalon szintén található harminc százalék - őket sem kell meggyőzni semmiről. A fennmaradó negyven százalék, a bizonytalan szavazók tábora, ők döntik el, ki kerüljön kormányra. Őket kell megszólítani, őket kell megkeresni. Elmúlt a "mindenki hozzon magával még egy embert" mondat aktualitása. A jobboldalon 2002-ben elfogytak a választók. Új embereket kell megismerni. Ki kell lépnünk saját körünkből és meg kell keresnie a bizonytalanokat. Nem kell politizálni, csak barátkozni. Az emberi kapcsolatok kiépítése a fő cél. A bizonytalan szavazó fél és magányos, de ha vesszük a fáradtságot, feloldódik és megnyílik. Azért bizonytalan, mert belül nincsen értékrendje. Őket a legkönnyebb a médiából befolyásolni, mivel bezárkóznak és csak a tévét bámulják. Ennek lett az eredménye, hogy már kétszer választották meg a rendszerváltás óta a szocialistákat. Be kell lépni közéjük és a televízió közé, mintát kell nekik adni. Ha ezt a célt a Polgári Körök véghezviszik, akkor meglesz a kétharmados többség 2006-ban. Ne legyünk szájmagyarok, legyünk tettmagyarok - mondta Kerényi Imre.

A közelgő Európa Parlamenti választásokkal kapcsolatban megjegyezte: az is szavazzon, aki nem szereti az EU-t, mert ez a szavazás belpolitikai bizonyítványosztás is lesz. Ugyanakkor megemlítette a jobboldal gyengeségeit is. A nemzeti oldalon kétfajta vétektípusra hívta fel a figyelmet, amit csak a Polgári Körök oldhatnak meg. Az egyik az egymás ellen indulás vétke, amely a jobboldalt is elérte, ott is megy a belső hatalmi torzsalkodás. Ezt szüntethetik meg a Polgári Körök, hiszen eldönthetik, ki legyen a főnök. A másik a bezárkózás vétke: vannak olyan jobboldali szervezetek, ahol nem látják szívesen az új tagokat. Ezeket kell a köröknek feltörnie, tömeges belépéssel, ezután pedig tisztújítással. A politikailag érzékenyebbek lépjenek be és váltsák meg azokat a Fidesz-szervezeteket, ahol ezen vétkek előfordulnak - fejezte be mondandóját Kerényi Imre.


 

2004. április 14.