Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Szakács Ildikó Réka

"Ehhez értek, ezért ezt művelem"
Dr. Geretovszkyné Varjú Katalin tudományról, kitüntetésről, Annáról

 


A Szegedi Tudományegyetem napján Mádl Ferenc a Magyar Köztársaság címerével ékesített aranygyűrűt adott át dr. Geretovszkyné Varjú Katalinnak. Az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársának dr. Mészáros Rezső rektor a Promotio sub auspiciis Praesidentis Rei Publicae címet adományozta. A cím azt jelenti, Varjú Katalin mind középiskolai, mind egyetemi és doktori tanulmányait kiváló eredménnyel végezte el.

Kicsit izgultam, ideér-e - fogad lakásán dr Geretovszkyné Varjú Katalin, karján egy szőke tündérkével - Mikulás ünnepségre megyünk. A szőke tündér a hét és félhónapos Anna, aki némi tehetséget árul el az újságírói szakma iránt. Többször is szakértően tanulmányozza diktafonomat.

- Amikor kerestem az egyetemi telefonkönyvben a számát, meglepődve olvastam, hogy PhD-s, holott nemrég doktori címet kapott. Mennyiben változott meg a titulusa a kitüntetéssel?

- Gyeden vagyok a kislányommal, más titulusom nincsen. Lejárt a PhD ösztöndíjam, s megszereztem a doktori címet. Tudományos segédmunkatársként mentem el szülni.

- Mi a témája doktori disszertációjának?

- Angolul írtam, Quantum tests for non-inertial and general relativistic effects címmel, mivel a kutatásaim nagy részét Angliában a Canterburi egyetemen végeztem. Kvantumrendszereknél vizsgáltam és hasonlítottam össze a nem inerciális és a gravitációs hatásokat.

- Ez mit jelent egy egyszerű ember nyelvére lefordítva?

- Ez egy elméleti munka, a kísérleti vizsgálat a jövő zenéje. Lényege, hogy a gravitáció elmélete az általános relativitás-elmélet, amit Einstein dolgozott ki. Minden kísérlet, amit a Földön végzünk gravitációs mezőben történik. Mivel az általános relativitás-elmélet nagyon bonyolult, nehéz benne számításokat végezni, ezért nem az általános relativitás-elméletet használják, hanem a gyorsuló vonatkoztatási rendszer közelítést. A gravitációs hatást ugyanis lehet közelíteni gyorsuló vonatkoztatási rendszernek a hatásával, ez a nem inerciális rendszer. Azt vizsgáltam, mennyire jó ez a közelítés a kvantumrészecskéknél, a mikrovilágban, milyen energiáknál szabad alkalmazni.

- Díjat kapott, mert nemcsak a középiskolát, az egyetemet, hanem a doktoriját is kiváló minősítéssel zárta. Ennek hátterében mennyi a tudás, a kemény munka és a szerencse?

- Annyiban köszönhetem a szerencsének sikereimet, hogy már a középiskolában nagyon jó tanáraim voltak. Olyan alapokat hoztam, amire könnyű volt rátanulni. A díj így nemcsak az én érdemem, benne van a szüleim és a tanáraim munkája is. Remélem, amikor meghallották, hogy kitüntetést kaptam, büszkék voltak nemcsak rám, hanem a saját munkájukra is.

- Mindig természettudományokkal, fizikával akart foglalkozni?

- Azt szoktam mondani, ehhez értek, ezért ezt művelem. A tanáraim, illetve a szüleim hatása, hogy a természettudományok bűvöltek el leginkább. Nagyon szeretek olvasni, de ahhoz, hogy valaki bölcsész legyen, más agyberendezkedés kell. Az én agyam a reáltárgyak iránt volt fogékony.

- Említette, nagyrészt Angliában írta doktoriját. Tervezi, hogy később is folytat kutatásokat külföldön, vagy itt marad Magyarországon?

- Most, hogy a kislányom megszületett ez nehezebb döntés. Egyes kollegáim gyerekekkel is mennek külföldre, ezért nem zárom ki, hogy egyszer nekiindulunk.

- Magyarországon milyen lehetőségeik vannak a kutatóknak, tudósoknak, hogy anyagilag megbecsülve koncentrálhassanak arra a területre, amivel foglalkoznak, és eredményeket is tudjanak elérni?


- Vannak olyan tudományterületek, például az elméleti fizika, amihez nem kell más, mint egy jó számítógép és könyvek. De a kísérleti fizika rendkívül költséges. Mi ultrarövid lézerrendszer fejlesztésével, a lézerrendszer felépítésével, tulajdonságainak vizsgálatával foglalkozunk. Rengeteg pályázatot kell írni, hogy fedezetet találjunk munkánkhoz. Eddig nagyjából sikerült megteremteni a kutatás anyagi hátterét. Emellett meg is kell élnünk. Úgy érzem, a munkám nem az értékén van megfizetve. Nekem ugyanis van tapasztalatom arról, külföldön mennyit keresnek a kutatók.

- Hogyan lehetne változtatni? Kormányzati lépés kell, vagy több pályázat?

- Ennél több pályázat már nem egészséges. A tanszéken időnk nagy része azzal megy el, hogy pályázatokat, beszámolókat, módosított költségterveket írunk. Így ugyan van elég pénzünk, viszont kevés az idő a kutatásra.

- Nem lehetne a pályázatírást másokra bízni?

- Vannak olyan csoportok, amelyek ezzel foglalkoznak. Az óradíjuk azonban annyival magasabb, mint az enyém, hogyha kifizetném őket, nem maradna semmi a pályázati pénzből.

- Úgy tudom, a férje hasonló területen dolgozik…

- Ő szintén fizikus, ráadásul ugyanazon a tanszéken. Sokan azt gondolják, munkakapcsolatban állunk. Az a tématerület, amit ő művel nincs annyira távol a szakterületemtől, mint például Amerika újkori történelme, de nincsen közöttünk szakmai együttműködés.

- Milyen kutatásokat tervez, milyen elképzelései vannak a jövőről?

- Az ultrarövid lézerimpulzusok témaköréhez szeretnék visszatérni, ha az életembe bele fog férni más is, nemcsak a kicsi lányom.


 

2003. február 3.