Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Magyar Rita

Rontott gyakorlat


Nem tudom, Irina Yarotska miért lett nyolcadik felemás korláton. Mit csinált, ami miatt a szerről kétszer leeső Szvetlana Horkina mögött végzett? A kérdés elsőre talán fölöslegesnek tűnik, hiszen az ukrán versenyző nem tartozott a debreceni szerenkénti tornász világbajnokság esélyesei közé, a legtöbb embert nem zaklatja föl a kérdés. Vannak azonban pár ezren, akik tudni szeretnék, hogy ha valaki 9,337-tel bejutott döntőbe (ezzel negyedik lehetett volna a fináléban), akkor ott hogyan kapott 7,000-t, de nem ültek az amerikaiak által is irigyelt Főnix csarnok lelátóján.

Mondhatnánk naivan, erre van a televízió. A rendező ország egyik csatornája megvásárolja a közvetítési jogokat, és néhány napig a csapból is a verseny folyik. A Magyar Televíziónak ez valamiért nem jött össze, így Yarotskán kívül volt még néhány versenyző, akinek a gyakorlatát sokan nem láthatták a saját szemükkel.

Persze de hol van már az az idő, amikor a köztévé elnöke sportcsatornának nevezte az MTV-t! Akkoriban sokan fanyalogtak a kijelentés hallatán, elvégre milyen TeleSport műsorok is voltak. Az NB I-es labdarúgó bajnokság minden hétvégi fordulójából két-három mérkőzés, természetesen külön összefoglalóval, hét közben jégkorong, kézilabda, kosárlabda, röplabda vagy vízilabda rangadók, a szerda este már akkor is a Bajnokok Ligájáé volt, vasárnap a nemzetközi kézilabda kupák összecsapásai, és ha becsúszott egy-egy Martini Kupa, nemzetközi cselgáncs verseny, országos birkózó bajnokság vagy ugrógála, annak is találtak helyet. Az pedig evidens volt, hogy az országban rendezett világversenyek érdemi részét élő adásban közvetített.

Ehhez képest a debreceni vb első négy napjáról mindössze esti összefoglalót sugároztak, ráadásul az M2-n. Az, hogy a döntőket már csak (?) egy órás csúszással közvetítették, akár az egy fokkal jobb kategóriába is tartozhatna. De ha arra gondolunk, hogy mind az MTV, mind a TS előre tudták, mettől meddig fog tartani a gyűrű döntője, és a nemzetközi versenyek menetrendjét olyan pontosan betartják, hogy ahhoz órát lehet igazítani, akkor fölmerül a kérdés: miért foci meccset közvetítettek a vb legfontosabb 40-45 percében?

Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki ezek után igen kínosnak érzi, hogy Vereckei István megköszönte, hogy megszakították a Luxor-show és a meccs közvetítését, hogy az eseményekkel azonos időben mutassák, Csollány hogyan örül az aranyának Jovcsev gyakorlata után. Persze megértem, hogy egy szövetségi kapitánynak az a dolga, hogy mindenért hálás legyen, ami a sportágnak csurran, de talán az lett volna a minimum, hogy a döntőt elő adásban közvetítik. Azonban ezzel a megoldással még közel sem találták meg azokat a nézőket, akik jogosan várták volna el, hogy végigizgulhassák a teljes versenyt. Erősen kétlem, hogy a focit és a tornát kedvelők közé sport - sport alapon automatikusan egyenlőségjelet lehetne tenni, a kettő között legfeljebb annyi a kapcsolat, hogy a néhány tornászlánynak focizik a barátja. Ráadásul ezzel a pár perces, előre sehol nem jelzett kis közvetítésecskétől ég nem láttunk többet a vb történéseiből.

Az MTV a tornász vb hetében leszerepelt, minden adott volt a maximális tíz pontból induló gyakorlat tökéletes végrehajtásához: kiváló edzők (a TS-nél folyó munka szakmai színvonalát világszerte elismerik), a környezet (lásd Főnix csarnok), a verseny szervező bizottsága biztosította a szállást és az étkezéseket (egyesek szerint több mint százfős volt a helyszínen tartózkodó tévés stáb). Ehhez képest az aranyérmes produkció helyett olyan rontás láthattunk, hogy egy hasonló után Yarotskát az edzője a felemás korlát rúdjával zavarná el a tornaterem közeléből. Mi azonban nem zavarhatjuk el a közszolgálati tévét, mert más csatorna még ennyit sem közvetítene.


 

2002. december 2.