Vissza a címlapra!

Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja

Vidákovics Zoltán

A trójai faláb

Miután a Stuttgart belőtte az elsőt a Fradinak, teljesen megnyugodtam. A szakkommentátor ugyanis megmagyarázta. Jókor kaptuk a gólt, mert még van huszonöt percünk az egyenlítésre, mondta. Ja, tényleg.

Most már tudjuk, minek kell örülni egy focimeccsen. Remélem mindenki odafigyelt, és ezután ennek megfelelően szurkol majd csapatának. Például a magyar válogatottnak az Eb-selejtezőkön. Jövő júniusban rangadót játszunk a lettek ellen a Puskás-stadionban.

Gyönyörű nyári este, harmincezer néző, remek hangulat. Remélhetőleg az elején, mondjuk a 14. percben kapunk egy gólt. Ez ugye azért nagyon jó, mert még mindig marad 76 perc a fordításra. A szurkolók átérezve és felismerve a kapott gólban rejlő óriási lehetőségeket hatalmas üdvrivalgásban törnek ki. De még nincs vége. Ideális eset az lenne, ha a lettek minél hamarabb növelnék az előnyüket. Mert ugye mennyivel rosszabb az, ha a 22. perc helyett az 59.-ben kapjuk a másodikat, hiszen az előbbi esetben még mindig lenne 68 percünk három gólt lőni, míg az utóbbiban bő félóra alatt kellene ugyanezt megtenni.

Szóval a 22. percben már 0-2. Eufória a nézőtéren. A B-közép tombol, majd a félidő végén, 0-3-as állásnál ütemes "Szép volt fiúk!"-ba kezd. Gyönyörű pillanatok lennének. Ha pedig véletlenül mi szereznénk vezetést a meccs elején, egy harsány "Ébresztő!", valamint egy rövid füttykoncert után biztosan helyreállna a rend.

De hogy ez a blama ne történhessen meg, a módszert edzőinknek és játékosainknak is minél hamarabb át kell venniük. Meglepjük vele a világot. Lelki szemeim előtt látom, ahogy jövőre mondjuk egy Fradi-Roma Bajnokok Ligája-selejtező előtt Garami mester taktikai eligazítást tart. "Gyerekek, figyeljünk oda, az elején ne rúgjunk gólt! A legjobb az lenne, ha már az első öt percben nagyokat hibáznátok hátul. Lajos, ha kapura lőnek, ne vetődj!" A játékosok pedig hallatlan fegyelemmel követik a stratégiát: elengedik a Roma első támadását. Egy jobboldali beadás elől Batistuta már nem tud elhajolni. 0-1. Totti a fejét fogja, Capello zavartan rágja a szája szélét. Ezek a magyarok már megint kitaláltak valamit.

És erről jó lenne már leszokni. Ha egy dolog nem jön össze, balul üt ki, rosszul sül el, mindig kitalálunk valamit, hogy megmagyarázzuk. Persze, ez alapvető emberi tulajdonság. Ilyen az ember. Gyarló. De legalább hülyének ne nézzék.