Az SZTE Médiatudományi Tanszékének online magazinja


Windisch Judit

Háború, morál, szubjektivitás
Nógrádi György katonapolitikai szakértő az iraki helyzetről és az USA szerepéről



Nógrádi György szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) az országok álláspontja nem változott a Blix jelentés nyomán. A katonapolitikai szakértő úgy véli, a jelenlegi kérdés az:hogy kialakul-e egy teljesen új világrend, új normákkal.


- Az ENSZ Biztonsági Tanácsa meghallgatta a fegyverzetellenőrök vezetője, Hans Blix, és a Nemzetközi Atomenergia-Ügynökség főigazgatója, el-Baradei beszámolóját március 7-én. A tagok reagálásából kiderült, lényegében egyik álláspont sem változott.

- Valóban megmerevedtek a frontok. A mostani helyzetben a háború már nem katonai, hanem politikai kérdés, és ez nagyon ritka a történelemben. A Biztonsági Tanácsban az volt az alapvető kérdés, hogy a Blix-jelentés meggyőzi-e az eddig ingadozókat, vagy az eddig kemények változtatnak-e álláspontjukon. Természetesen egyiket sem tudta meggyőzni.

- Hans Blix több időt és több ellenőrt kért, Nagy Britannia viszont kijelentette: Iraknak március 17-ig le kell szerelnie.

- Teljesen logikus mindkét koncepció. Blix szerint Irakot néhány hónap alatt rá lehet kényszeríteni, hogy a fegyverei jelentős részét valóban megsemmisítse. Nagy Britannia pedig azt mondja, hogy március 17 az a határidő, amit kell adni. A miértre nem válaszol, arra válaszolok én. Azért, mert utána a megváltozott időjárási viszonyok miatt sokkal nehezebb háborúzni. Ennek keretében merült fel ez a határidő, és kezdődött meg több helyen a visszaszámlálás.

- A CNN-en is. A Blix jelentés után egy nappal új fejléce volt a CNN-ek: D day - 10. Mennyire kell nagy jelentőséget tulajdonítani egy ilyen kiírásnak egy tv csatornán?

- A CNN a világ legnézettebb televíziója, de szubjektív és sokszor téved. De lényegében a 10 azt jelenti, hogy a háború 90 százalékban elkerülhetetlen. Hogy ez 10 nap lesz, vagy fél óra, azt kizárólag ma az amerikai vezetés dönti el. Nyilván megvárva a BT határozatot, amely nem fog bekövetkezni, és utána szabad kezet kap. A térségben állomásozó nyugati, elsősorban angol és amerikai erők messze elégségesek ahhoz, hogy a háborút sikeresen megvívják. Az Egyesült Államoknak olyan elsöprő a technológiai fölénye, hogy nem kérdéses és kétséges egy gyors amerikai győzelem, de kérdéses és kétséges az azt követő politikai rendezés.

- Bush amerikai elnök március 7-i sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a jelképes gesztusok nem elegendőek Irak részéről, csak a teljes leszerelés fogadható el.

- Bushnak annyiból igaza van, hogy az ő értelmezése szerint csak akkor lesz megállapodás, ha 100 százalékban megsemmisítik Irak fegyvereket. Ezzel szemben a világ jelentős része óriási előrelépésként érzékeli, hogy az elmúlt hetekben a 150 km-nél nagyobb hatótávolságú rakéták közül minden harmadikat megsemmisítette Irak. A német elemzések kimutatták, hogy a CIA által leadott hihetetlen precíz jelentéseket Bush teljesen máshogy hozza a közvélemény elé. Mondok egy példát. A CIA letette, hogy Iraknak minimum 10 évre van szüksége saját atombomba előállítására. Bush kiállt, és közölte, hogy egy évre van szüksége. Elképesztő, hogy egy amerikai elnök ezekben a kérdésekben mennyire szubjektív.

- Bush elnök ugyanezen a sajtótájékoztatón mondta azt is, hogy „ ha cselekedni kell, cselekedni fogunk, és ehhez valójában nincs szükségünk az ENSZ jóváhagyására.” Ha Amerika BT felhatalmazás nélkül támad, több vétójogú ország tiltakozása ellenére, marad-e jelentősége, szerepe a testület?

- A német Die Welt azt írja, hogy ENSZ vagy Egyesült államok; Morál hatalom nélkül. Tehát olyan mértékben kiéleződött ez az új nemzetközi rend, olyan mértékben lekerült a napirendről a nemzetközi jog és annak értelmezése, hogy azt lehet mondani, a helyzet katasztrofális. A kérdés úgy néz ki: meddig maradhat fenn az az ENSZ BT azzal az öt állandó taggal, amely az 1945-ös erőviszonyokat tükrözi? Valóban ez-e ma a világ 5 legfontosabb állama? Valóban az öt legfontosabb között van-e egy rendkívül gyenge Franciaország, egy rendkívül gyenge Oroszország, egy regionális nagyhatalom, de nem globális világhatalom Kína? Ezekkel egy súlycsoportban van - e az az Egyesült Államok, amely egymagában többet költ fegyverkezésre, mint az őt követő 8 állam együttvéve?

Jelenleg a kérdés az, hogy kialakul-e egy új világrend, de ha igen, akkor ennek teljesen új normái lesznek. Ezen kívül az USA-ban 4 évente van választás. A mai amerikai vezetés teljesen más, mint a korábbi volt, teljesen más normákkal. Ez válik talán általánossá a történelemben, vagy pedig egyedi eset marad? Össze hozza-e az iraki háború Amerika világszerte meglévő ellenségeit? Szörnyű nehéz kérdéseket vet fel az iraki háború, amire ma nincs válasz. Az eljövendő évek és évtizedek fogják megadni a választ. Teljesen új jelek vannak a nemzetközi kapcsolatrendszerben, amire még ma a világ nem készült föl.

Elhangzott az InfóRádióban

Fotelos háború az amerikaiaktól
J. Nagy László történész az iraki válságról és az európai megosztottságról

Mit gondolsz az iraki válságról?

 

2003. március 19.